Objevte nejlevnější lety

Egypt Luxorský chrám

Dovolená Egypt Luxorský chrám


Egypt je země s bohatou historií a mnoha starobylými památkami. Jedním z nejslavnějších a nejimpozantnějších chrámů v Egyptě je Luxorský chrám, který se nachází v blízkosti města Luxor na břehu řeky Nil.

Luxorský chrám byl postaven v období Nové říše starověkého Egypta, přesněji v 14. století před naším letopočtem. Byl zasvěcen bohu Amonovi, jeho manželce Mut a jejich synovi Chonsuovi. Chrám sloužil jako centrum bohoslužebných aktivit, náboženských obřadů a jako rezidence faraona.

Chrám byl postaven z vápence a jeho hlavní vstup je chráněn dvěma kolosálními sochami faraona Ramesse II., které jsou vysoké téměř 20 metrů. Královská alej, která spojuje tyto sochy s vlastním chrámem, je výzdobou chrámu a zahrnuje 74 soch sfing a 14 soch levhartů.

Vnitřek chrámu je překypující umělecky zdobenými stěnami, sloupy a reliéfy. Návštěvníci mohou obdivovat nádherné scény, které vyprávějí mytologické příběhy, například o stvoření světa nebo dobytí Nubie. Každá z místností má svou vlastní specifickou atmosféru a dekoraci.

K hlavním atrakcím chrámu patří také Amenhotepův oblouk, který je nejstarší částí stavby, různé dvory, chrámy a sloupořadí v Thutmosidově síni. Dalším velkolepým prvkem je Velký dvůr, který je obklopen sloupořadím a ústí do malého chrámu zasvěceného Sobekovi a Edfuovi.

Luxorský chrám je jedním z nejnavštěvovanějších a nejznámějších historických míst v Egyptě. Je to fascinující místo plné krásy, tajemství a historických příběhů. Návštěva chrámu je skvělou příležitostí pro turisty, aby si prohlédli slavnou egyptskou historii a kulturu, a prozkoumali jedinečné umělecké dědictví této země.

Ochrana a zachování Luxorského chrámu je prioritou egyptské vlády i UNESCO, které ho v roce 1979 zařadilo na seznam světového dědictví. Díky těmto opatřením mohou návštěvníci po celém světě prozkoumat a obdivovat tento úžasný chrám, který je dokladem bohatství a slávy starověkého Egypta.


Počasí Egypt Luxorský chrám


Egypt je znám pro své velkolepé stavební památky, které se nacházejí po celé zemi. Jednou z nejvýznamnějších je Luxorský chrám, který se nachází v Luxoru na břehu řeky Nil. Tento chrám je velkolepým příkladem starověké egyptské architektury a jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v zemi.

Luxorský chrám byl postaven před více než 3300 lety a byl zasvěcen bohům Amonovi, Mut a Chonsu. Byl to místo, kde král faraon provedl své náboženské obřady a rituály. Chrám byl postaven s pomocí tisíců lidí, kteří pracovali pod velením královského stavitele Amenhotepa III.

Po mnoha staletích byl chrám zapomenut a ztracen pod vrstvou písku a bahna. Byl znovuobjeven až v 19. století, kdy se z něj stal cíl archeologických expedic. Od té doby byl chrám restaurován a je dnes otevřen pro veřejnost.

Luxorský chrám je velkolepou stavbou, která se rozprostírá na ploše více než 2 km². V centru se nachází největší sál, který je znám jako Hypostyl. Tento sál obsahuje více než 130 sloupů s různými motivy a dekoracemi. Největší z těchto sloupů má výšku téměř 24 metrů a váží 100 tun.

Kromě Hypostylu jsou v chrámu i další zajímavé části. Například Dvůr ramessidských sloupů, který se nachází poblíž vstupu. Tento dvůr je ozdoben 48 sloupy, které jsou zdobeny překrásnými reliéfy a scénami z egyptské mytologie.

Během vaší návštěvy chrámu se můžete těšit na nádhernou architekturu a fascinující historii egyptského náboženství. Pokud však chcete návštěvu plánovat, bude nutné vzít v úvahu i počasí.

Egypt je znám pro své horké a sušší počasí. V letních měsících může teplota stoupat až k 50 °C. Proto je nejlepší návštěvu chrámu plánovat na podzim nebo na jaře, kdy jsou teploty mírnější. V zimě se teploty pohybují okolo 20 °C a mohou být pro některé turisty dosti chladné.

Navštívení Luxorského chrámu je nezapomenutelným zážitkem, ale je důležité plánovat návštěvu tak, aby byla co nejkomfortnější. Bez ohledu na roční období vám však budou zaručené krásné památky a velkolepé zážitky.


Nejčastější dotazy a odpovědi Egypt Luxorský chrám


1. Jak se dostanu do Luxorského chrámu v Egyptě?
- Nejjednodušší způsob je letecky přiletět na mezinárodní letiště v Luxoru. Odtud můžete využít taxi, autobus nebo místní přepravu, která vás doveze k chrámu.

2. Jaké jsou otevírací hodiny Luxorského chrámu?
- Chrám je otevřen pro veřejnost od rána do večera. Konkrétní otevírací doba se může mírně lišit v závislosti na ročním období a turistické sezóně. Doporučuje se ověřit aktuální otevírací dobu před návštěvou.

3. Kolik stojí vstupné do Luxorského chrámu?
- Cena vstupného se může měnit v závislosti na národnosti a věku. Obecně se pohybuje kolem 200 egyptských liber (asi 10 USD) pro dospělého, a může být nižší pro studenty a děti.

4. Jak dlouho trvá prohlídka Luxorského chrámu?
- Prohlídka chrámu může trvat přibližně 1-2 hodiny, v závislosti na zájmu návštěvníka a množství informací, které si přejete získat. Doporučuje se věnovat dostatečný čas, abyste si mohli prohlédnout všechny zajímavé části a naučili se o historii chrámu.

5. Je vhodné si zajistit průvodce pro návštěvu Luxorského chrámu?
- I když návštěva chrámu je možná samostatně, místní průvodce vám může poskytnout hlubší porozumění historii a významu jednotlivých částí chrámu. Průvodci mají také znalosti o místních tradicích a zajímavostech, které byste sami možná přehlédli.

6. Je možné fotografovat v Luxorském chrámu?
- Ano, je povoleno fotografovat v Luxorském chrámu, ale občas mohou být určitá omezení na fotografování ve vnitřních částech chrámu. Je vždy dobré se zeptat předem personálu chrámu, jestli jsou nějaká omezení či případné dodatečné poplatky za fotografování.

7. Co bych měl nosit na návštěvu Luxorského chrámu?
- Doporučuje se nosit pohodlné oblečení a pevné obuv, protože návštěva chrámu zahrnuje procházení po nerovném terénu. Dále nezapomeňte na ochranu proti slunci, protože v Luxoru je velmi horké klima. Je také vhodné mít u sebe vodu a klobouk nebo šátek na zakrytí hlavy.

8. Existují nějaká pravidla chování, která musím dodržovat při návštěvě Luxorského chrámu?
- Ano, při návštěvě chrámu je důležité dodržovat náboženská a kulturní pravidla Egypta. Měli byste se vyhýbat oblečení, které je příliš vyzývavé, a respektovat posvátná místa a rituály. Také byste měli dávat pozor na odpadky a nepoškozovat žádné artefakty či zdi chrámu.


Ubytování Egypt Luxorský chrám


Egypt je země plná fascinující historie a architektury, což dělá z některých míst v této zemi klenoty turistického průmyslu. Jedním z takových míst je Luxorský chrám, který je jedním z největších a nejkrásnějších chrámů v Egyptě.

Luxorský chrám se nachází v samém centru Luxoru, města, které se nachází na břehu řeky Nil. Chrám byl postaven během Nové říše, přibližně před 1400 lety a je obklopen zdmi a sloupy. Při pohledu na chrám budete fascinováni celkovým nádherným pohledem a detaily, které ho tvoří.

Chrám je rozdělen na několik částí, z nichž každá má svou vlastní charakteristiku a historii. Mezi hlavní části patří Velký dvůr, Hypostyl, Zahrady a Malý chrám. Velký dvůr je architektonický klenot, který byl postaven za vlády Amenhotepa III. Hypostyl je umístěn v hloubi chrámu a je ozdoben 134 sloupy, na kterých lze vidět reliéfní řezy zobrazující výjevy z egyptského života. Zahrady pak sloužily jako pohřební místa a jsou plné soch a pytlů s pískem. Malý chrám byl postaven většími chrámy a sloužil jako množství menších modlitebních míst.

Pokud se rozhodnete navštívit toto krásné místo, určitě byste měli zvážit, jaké druhy ubytování jsou k dispozici v Luxoru. Existuje mnoho hotelů v okolí Chrámů, od jednoduchých ubytování po luxusní a luxusní hotely. Většina ubytování nabízí krásný výhled na chrámy a mohou být perfektním výchozím bodem pro vaše cesty a prozkoumávání města.

Obecně lze říci, že ubytování v Luxoru není příliš drahé, pokud si ho objednáte s předstihem a snažíte se najít výhodné nabídky. Pokud zvolíte některý z místních hotelů, můžete získat skvělé cenové nabídky, a pokud navštívíte oblast mimo sezónu, je možné najít levnější ceny.

V závěru lze konstatovat, že Luxorský chrám je jedním z nejkrásnějších a nejúchvatnějších míst v Egyptě, a pokud se rozhodnete navštívit tento krásný chrám, určitě si užijete nádherné zážitky a zároveň můžete využít různých typů ubytování, aby byl váš pobyt v Luxoru dokonalý.


Letenka Egypt Luxorský chrám


Egypt je země s bohatou historií a množstvím úžasných památek. Jednou z nejvíce fascinujících je bezpochyby chrám v Luxoru. Tento chrám je jedním z nejslavnějších a nejdůležitějších starověkých egyptských chrámů a stojí na břehu řeky Nil.

Chrám v Luxoru, známý také jako „chrám tisíce sloupů“, byl postaven před tisíci lety faraonem Amenhotepem III. Zpočátku byl chrám věnován bohyni Amonovi, ale později byl rozšířen a přestavěn na chrám faraonem Ramesem II. Jeho konečná podoba je pozůstatek těchto dvou králů, kteří chtěli předvést svou moc a věrnost bohům.

Jedním z nejimponujících prvků chrámu je sloupová síň, která obsahuje obrovské sloupy s vyobrazeními faraonů a bohů. Tyto sloupy tvoří dlouhou a impozantní chodbu, která byla kdysi pokrytá překrásnými sochami a obrazy. Skrze tuto sloupovou síň přecházeli lidé na svátek a přinášeli obětiny bohům.

Další významnou částí chrámu je slavný obelisk, který kdysi stál před vstupem. Tento obelisk, vytesaný z jednoho kousku kamene, je jedním z nejvyšších a největších obelisků na světě. Dodnes je zde patrná preciznost a umělecké dovednosti starověkých egyptských řemeslníků.

Během své návštěvy chrámu můžete také obdivovat Západní břeh Nilu, který je domovem kolosální sochy - dvojice soch sedícího faraona Ramesse II. Tato mohutná socha stála kdysi přímo u vstupu chrámu a byla symbolem moci a bohatství starověkého Egypta.

Navštívit chrám v Luxoru je jako vrátit se v čase do vzdálených starověkých dob. Jeho velkolepost a nádhera připomínají dobře dochovanou minulost Egypta a zanechávají trvalý dojem na každého, kdo se sem vydá.

Pokud plánujete cestu do Egypta, rozhodně nevynechejte návštěvu tohoto úžasného chrámu. Prozkoumejte jeho rozsáhlé prostory, obdivujte detaily a podmanivou architekturu a nechte se ohromit neuvěřitelným dědictvím faraonů. Chrám v Luxoru je jedním z nejvýznamnějších a zároveň nejkrásnějších památek na světě a návštěva tohoto místa bude skutečně nezapomenutelným zážitkem.


Garantovaná nejnižší cena

Desítky tisíc spokojených klientů

Nejrozsáhlejší online výběr letenek

Slevové letenky za výhodné ceny

Investujte do nejlevnějších letenek do míst, která vás ohromí svou neobvyklou krásou.

Prohledat letenky